Domaći džem i pekmez od šljiva – recept

Džem i pekmez mnogima od nas su omiljena poslastica. U pitanju su proizvodi obično napravljeni od šećera i voća koje nekad može biti i smrznuto.

Džem i pekmez odličan su nadev za krofne i kolače, ali i super namaz za palačinke.

Kad ne znate šta za ručak ili večeru jednostavno namažite džem ili pekmez koji imate u frižideru na hleb ili tost. Možete ga kombinovati i sa puterom, a odlično ide uz čašu mleka.

Domaći džemovi i pekmezi su mnogo ukusniji i zdraviji od kupovnih, pa vredi uložiti malo vremena i truda kako biste sebi i svojim ukućanima spremili ovakvu poslasticu.

Razlika između džema i pekmeza

Džem i pekmez su slični, pa mnogi ne prave razliku između njih. I jedan i drugi su napravljeni od voća, ali pre svega se razlikuje dužina kuvanja i količina šećera.

Džemovi su ređi od pekmeza zato što se kraće kuvaju.

Šljive benefiti

Šljiva je voće iz porodice ruža. Šljiva pripada istom rodu kao I breskva, kajsija, badem, višnja I trešnja. Postoje mnoge vrste šljiva koje koristimo za jelo, a neke vrste su odlične za rakiju šljivovicu.

Takođe, šljive su odlično voće za pravljenje džemova i pekmeza. Srbija spada u sam vrh proizvođača šljiva u svetu. Po proizvodnji prednjače Kina, Indija, Srbija, Rumunija, Čile i Turska.

Smatra se da su šljive jedna od prvih voćki koje su ljudi počeli da koriste. Nađeni su ostaci šljiva još iz neolitskog doba, a smatra se da su u Evropu stigle iz Azije.

Šljive imaju puno zdravstvenih benefita. U 100 grama šljiva ima oko 50 kalorija. Šljive su dobar izvor C vitamina.

Takođe, šljive su dobre za probleme sa probavom, visokim krvnim pritiskom, srčanim oboljenjima, smanjuju nivo šećera u krvi i pune su antioksidantima.

Šljive u vrlo dobre i za kosti. Šljive sadrže kalijum, kalcijum, magnezijum, C vitamin, fosfor, vitamin A i vitamin K.

Šljive u džemu i pekmezu

Danas postoji više od 2000 vrsta šljiva. Za jelo, ali I za džem i pekmez koriste se slatki i zreli plodovi. Nezrele šljive su kisele i neupotrebljive.

Najbolje šljive za tu svrhu su “čačanska rodna”, ali i “stenlej”, “čačanska lepotica”, “požegača”, “ranka” i druge.

Džem i pekmez od smrznutih šljiva

Najbolja stvar kod šljiva, ali i nekog drugog voća je što ne morate da čekate sezonu zimnica da napravite džem ili pekmez od njih.

Ove proizvode možete napraviti i od smrznutih šljiva koje ste izvadili iz zamrzivača. Bitno je da plodove pojedinačno zamrznete jer će vam tako biti lakše da spremite džem i pekmez.

Takođe je bitno da ne odmrzavate šljive na silu, već ih pustite da se otope na sobnoj temperaturi. Kao i za sveže šljive postoje razni recepti za džem i pekmez od smrznutih šljiva

Džem i pekmez od suvih šljiva

Zvuči neverovatno, ali džem i pekmez se mogu praviti i od suvih šljiva. To je naročito dobra vest za one koji nisu na vreme spremili džem niti ostavili šljive u zamrzivaču. Mana ovog recepta je cena.

Suve šljive su skupe, pa će priprema džema ili pekmeza puno da košta. Suve šljive se pre spremanja potope u vodi i ostave da odstoje nekih 12 sati.

Kalorije u džemu i pekmezu od šljiva

Iako su šljive voće sa niskim kalorijskim sadržajem, nakon kuvanja u džem i pekmez taj broj se značajno povećava zbog dodatog šećera.

Naravno, količina kalorija zavisi od načina pripreme i sastojaka, ali prosečan džem i pekmez od šljiva imaju oko 270 kalorija, za razliku od sirovog voća.

Što više šećera, to kaloričniji namaz zato budite obazrivi kad mažete palačinke pošto se kalorije nagomilaju za čas posla.

Džem i pekmez od šljiva bez šećera

Džem i pekmez od šljiva se na radost mnogih od nas može spremati i bez dodatog šećera uz neke dodatke.

Bitno je da se koriste šljive koje su zdrave, zrele i dovoljno slatke. Umesto šećera, može se dodati karanfilić, rum šećer, cimet, čokolada za kuvanje, a može se napraviti i samo od dovoljno slatkih šljiva.

Naravno, ako se napravi ovakav džem i ne doda se nikakav konzervans (šećer je prirodni konzervans), onda računajte da džem i pekmez ne mogu da traju dugo pa nemojte preterivati sa količinom koju spremite, nego ga pravite u manjim količinama, a češće.

Uvek možete da izaberete da u džem i pekmez dodate kesicu konzervansa i produžite mu vek.

Džem i pekmez od šljiva bez konzervansa

Džem i pekmez od šljiva možete napraviti bez klasičnog konzervansa. Već smo pomenuli da  je šećer prirodni konzervans pa ako ga stavite, džem i pekmez će duže da traju.

Takođe, možete izabrati da ne koristite ni šećer, u kom slučaju će džem ili pekmez mnogo kraće trajati.

Recepti za džem i pekmez od šljiva

Pregršt je recepata za džem i pekmez od šljiva. Sve zavisi od ukusa ukućana i navika domaćice.

Šljive se dobro kombinuju sa raznim dodacima, pa postoje džemovi i pekmezi sa čokoladom, vinom, rumom i drugim zanimljivim dodacima.

U nastavku dajemo neke od recepata, a na vama je da izaberete u skladu sa vašim ukusom. Dobra vrsta za džem i pekmez je stenlej šliva koja je slatka i krupna.

Domaći džem od šljiva – recepti

Ima puno recepata za domaći džem od šljiva. Uvek birajte plodove koji su zdravi i dovoljno slatki.

Ako vam je recept sa šećerom, gledajte da smanjite količinu šećera ako je voće previše slatko da ne bi presladili džem.

Uvek vodite računa da su tegle u koje sipate džem sterilisane i zagrejane pre sipanja.

  1. Domaći džem od šljiva sa šećerom i konzervansom

Potrebni sastojci:

  • 3 kilograma šljiva
  • 1 kilogram šećera
  • 1/2 kesice konzervansa
  • 1 limun

Postupak pripreme:

Šljive prvo operite i očistite od koštica i peteljki. U šerpu koju ste pripremili za kuvanje džema ređajte red šljiva pa posipajte šećerom sve dok se sve šljive ne potroše.

Na kraju pospite sve šljive šećerom. Šljive posute šećerom ostavite da odstoje preko noći.

Sutradan stavite šerpu na jaču vatru, pa zatim smanjite. Kuvajte smesu dok se ne zgusne. Videćete da je džem gotov kad se vidi dno šerpe kad prođete varjačom po dnu.

Možete proveriti da li je gotov i tako što ćete uzeti malo smese u kašiku, pa ako ne curi brzo znači da je skoro gotov. Možete dodati konzervans i kriške limuna po želji i prokuvati još malo.

Skuvani džem sipajte u prethodno oprane i sterilisane tegle. Zatvorite i zamotajte u ćebe da se polako ohlade na sobnoj temperaturi.

  1. Domaći džem od šljiva sa čokoladom i rumom

Potrebni sastojci:

  • 3 kilograma šljiva
  • 300 grama šećera
  • 100 grama čokolade za kuvanje
  • 1 bočica rum ekstrakta (po želji)

Postupak pripreme:

Šljive prvo operite i očistite od koštica. Poređajte šljive u tepsiju, pospite ih šećerom i ubacite u rernu na 50 stepeni. Tepsiju ostavite na toj temperaturi da se šljive polako krčaju preko noći.

Ujutru je džem gotov. Dodajte čokoladu i rum u šljive, promešajte i dobili ste gotov džem. Vruć džem sipajte u sterilne tegle i ostavite zamotane da se polako ohlade.

  1. Domaći džem od šljiva sa konzervansom

Potrebni sastojci:

  • 5 kilograma šljiva
  • 1 kilogram šećera
  • 1 kesica konzervansa

Postupak pripreme:

Šljive operite, očistite od koštica i sameljite (na mašini za meso ili u secku).

Stavite samlevene šljive u veliku šerpu, pospite šećerom i stavite na tihu vatru da se kuvaju. Vodite računa da smesa ne zagori pa s vremena na vreme promešajte.

Kad se smesa gusne i varjača ostavlja trag na dnu tepsije džem je gotov. Stavite kesicu konzervansa i kuvajte džem još malo.

Vruć džem sipajte u vruće, sterilisane tegle. Zatvorite tegle i okrenite naopako da se vakumiraju.

Nakon 5 minuta ih okrenite, zamotajte u ćebe i pustite da se ohlade na sobnoj temperaturi.

  1. Domaći džem od šljiva bez konzervansa

Potrebni sastojci:

  • 7 kilograma šljiva
  • 1 kilogram šećera
  • Cimet i/ili klinčić i/ili 2 kesice vanilin šećera (sve po želji)

Postupak pripreme:

Šljive operite i očistite od koštica. Uveče ih poređajte u šerpu i dodajte šećer (na 1kg šljiva ide 150 grama šećera otprilike).

Dobro sve promešajte i ostavite preko noći da šljive puste sok. Nakon otprilike 10 sati stavite ih da se kuvaju. Vodite računa da često mešate smesu.

Pred kraj kuvanja, ako želite da smesa bude glatka, sameljite šljive štapnim mikserom i nastavite da kuvate. Kuvanje otprilike traje oko 2.5 sati uz stalno mešanje.

Pred kraj kuvanja kad se smesa zgusne, po želji dodajte cimet, klinčiće ili vanilin šećer koji će začiniti ukus.

Skuvani džem sipajte u sterilisane tople tegle. Napunite što više. Zatvorite ih i okrenite naopačke pa ih ostavite da stoje tako nekih 15 minuta da se vakumiraju. Okrenite i zamotajte da se prirodno ohlade.

  1. Pečeni domaći džem od šljiva sa vinom

Potrebni sastojci:

  • 6 kilograma plavih šljiva očišćenih od koštica
  • 2 kilograma šećera
  • 1 decilitar crvenog vinskog sirćeta
  • 1 decilitar crnog vina
  • Klinčič i kardamon po želji

Postupak pripreme:

Šljive operite lepo i očistite od koštica. Stavite u dublju šerpu ili tepsiju, dodajte šećer, sirće, usitnjeni kardamon i klinčiče i stavite u rernu na 180-200 stepeni celzijusovih.

Povremeno promešajte i pecite u rerni neka 2.5 – 3 sata. Pred kraj pečenja dodajte vino i još malo zapecite da vino ispari.

Sipajte džem u sterilisane teglice odmah zatvorite i ostavite u toploj rerni da se ohlade.

  1. Domaći džem od šljiva bez konzervansa

Potrebni sastojci:

  • 4 kilograma šljiva
  • 4 prstohvata soli

Postupak pripreme:

Birajte slatke i zrele plodove. Operite ih, obrišite, prepolovite i izvadite koštice. Naređajte šljive u tepsiju.

Na svako kilo šljiva stavite prstohvat soli koja će pomoći da se izvuče fruktoza iz voća. Stavite šljive u rernu na 200 stepeni i pecite.

Povremeno mešajte i pecite dok sok ne ispari iz njih. Prekinite pečenje kad ostane malo soka u tepsiji.

Vreme pečenja za ovu količinu je otprilike dva sata. Ako su vam komadi prekrupni možete ih izblendati.

Džem sipajte u tegle koje ste pre toga sterilisali na minimum 100 stepeni. Sačekajte da se stvori korica pa zatvorite.

Ostavite ih u rerni na 100 stepeni oko 1 minut pa ugasite šporet i ostavite tegle da se polako ohlade u njemu. Od ove količine trebalo bi da ispadne nekih 2.5 tegli džema.

  1. Domaći džem od suvih šljiva

Potrebni sastojci:

  • 4 kilograma suvih šljiva
  • 2 kilograma šećera
  • 5 kesica vanilin šećera
  • Štapići cimeta

Postupak pripreme:

Suve šljive operite i stavite u veću posudu. Prekrijte šljive vodom i dodajte još jedan litar preko toga.

Ostavite ih da stoje 12 sati, a nakon toga odvojite koštice i vratite plodove u vodu. Zatim dodajte šećer i vanilin šećer i mešajte smesu dok se šećer ne otopi.

Stavite smesu na slabu vatru i pustite da provri. Šećer se mora polako otopiti. Zatim zagrejte ringlu na jako i kuvajte 20 minuta.

Džem je gotov kad je dovoljno gust, a to možete proveriti tako što kašičicom uzmete malo i ohladite.

Tegle za džem prethodno sterilišite nekih 30 minuta na minimum 100 stepeni. Napunite džem skoro do vrha, a zatim ubacite štapić cimeta u teglu.

Tegle zatvorite i pokrijte nečim dok se ohlade na sobnoj temperaturi. 

Domaći pekmez od šljiva – recepti

  1. Domaći pekmez od šljiva bez šećera

Potrebni sastojci:

  • 4 kilograma šljiva očišćenih od koštica
  • ½ kašičice cimeta
  • ½ kašičice mlevenog karanfilića
  • 2-3 kašike ruma ili rum šećera

Postupak pripreme:

Za ovaj recept merite količinu nakon što šljive operete, osušite i izvadite koštice. Stavite šljive u duboku šerpu zapremine oko 5-6l.

Staviti na ringlu koju ste uključili na najjače. Kuvajte uz mešanje, a nakon deset minuta mešajte češće dok smesa ne provri.

Kad smesa provri, smanjite vatru i nastaviti da je kuvate uz stalno mešanje.

Od trenutka kad smesa provri, kuvaćete šljive još nekih sat vremena dok se smesa ne zgusne. Pred kraj stavite rum i začine koje smo naveli (po želji).

Vruć pekmez sipajte u spremljene tegle koje ste prethodno oprali i osušili. Napunite pekmez do vrha tegle i poklopite.

Tegle staviti u rernu koju ste prethodno zagrejali na 100 stepeni i ostaviti ih da se pekmez pasterizuje nekih sat vremena. Nakon sat vremena isključite rernu i ostavite tegle dok se ne ohlade skroz (deset sati otprilike).

Trebalo bi da dobijete oko 5 tegli pekmeza. Tegle čuvajte na tamnom mestu.

  1. Domaći pekmez od šljiva sa šećerom

Potrebni sastojci:

  • 1 kilogram očišćenih šljiva
  • 200-300 grama šećera
  • 1 vanilin šećer

Postupak pripreme:

Šljive prvo operite, pa izbacite koštice i izmerite 1 kilogram. Ređajte red šljiva, red šećera u šerpu u kojoj ćete kuvati pekmez. Šljive stavite na umerenu vatru i kuvajte uz mešanje.

Kad vidite da se pekmez zgušnjava, stavite vanilin šećer. Znaćete da je pekmez gotov kad kašika ili varjača ostavljaju trag po šerpi dok mešate.

Pekmez sipajte u vruće tegle koje ste prethodno 15 minuta držali u rerni na 100 stepeni. Isključite rernu i vratite napunjene tegle unutra. Neka se tegle ohlade u rerni.

Nakon što se ohlade stavite malo sirćeta u šoljicu, premažite površinu pekmeza tankim slojem sirćeta i nakon toga zatvorite tegle.

Možete povećati količinu šljiva ako hoćete više pekmeza, svakako je mera 200-300 grama šećera po kilogramu u zavisnosti od toga koliko su šljive slatke.

  1. Domaći pekmez od šljiva sa šećerom

Potrebni sastojci:

  • 5 kilograma šljiva
  • 1 kilogram šećera
  • 1 decilitar ruma
  • 40 grama vanilin šećera

Postupak pripreme:

Šljive morate prvo oprati pa očistiti od koštica. Ređajte u šerpu red šljiva i posipajte šećerom. Kad sipate sav šećer i šljive u šerpu, prekrijte šerpu suvom krpom i ostavite u frižider da prenoći.

Ako nemate vremena za to, ostavite 5-6 sati minimum da odstoji da bi šljive pustile sok jer će u tom soku da se kuvaju. Stavite šerpu na umerenu vatru i kuvajte uz stalno mešanje. Kad smesa provri, šljive će pustiti još soka.

Koliko će vremena trebati da se pekmez skuva zavisiće od količine šljiva i vode koju puste. Obično kuvanje traje 2-2.5 sata.

Videćete da je proces pri kraju kad varjača bude počela da ostavlja trag na dnu šerpe.

Količina skuvanog pekmeza će se prepoloviti od početne kad pekmez bude skuvan. Kad kuvanje bude pri kraju, dodajte vanilu i rum. Skuvani pekmez sipajte u vrele, sterilisane tegle.

Tegle zatvorite i stavite u zagrejanu rernu gde ćete ih pustiti da se ohlade polako. Trebalo bi da od ovoliko šljiva dobijete oko 4 tegle pekmeza.

  1. Domaći pekmez od šljiva sa šećerom

Potrebni sastojci:

  • 5 kilograma šljiva
  • 1-1.5 kilograma šećera ili 1 kilogram smeđeg šećera

Postupak pripreme:

Šljive operite i izvadite koštice. Stavite u sud u koji ćete kuvati pekmez pa dodajte pola količine šećera. Stavite šljive i šećer da se kuvaju na umerenoj vatri i mešajte povremeno.

Dok šljive ne puste sok mešajte stalno. Kuvajte smesu neka 3-4 sata, a na kraju izblendajte štapnim mikserom. Možete smesu procediti kroz gazu da ne bi ostala kora od šljiva.

Nakon toga vratite šljive na šporet i kuvajte smesu još 2-3 sata. Kad nestane tečnost iz pekmeza znači da je skuvan. Vruć pekmez sipajte u tegle prethodno oprane i sterilisane.

Napunjene tegle stavite otvorene u zagrejanu rernu na 50 stepeni celzijusovih da se napravi tanak sloj kore. Posle toga ih zatvorite i postepeno ohladite.

  1. Domaći pekmez od šljiva iz rerne bez šećera i konzervansa

Potrebni sastojci:

  • 3 kilograma šljiva

Postupak pripreme:

Šljive morate dobro oprati, preseći na pola i izvaditi koštice. Rasporedite šljive po tepsiji iz rerne. Stavite ih u rernu zagrejanu na 200 stepeni celzijusovih.

Nakon sat i po pečenja, kad puste sok i počnu da se zgušnjavaju promešajte i ostavite da se peku. Malo smanjite temperaturu ako procenite da je previsoka.

Sve češće mešajte smesu da šljive ne zagore. Kad se pekmez zgusne i dobije ljubičastu boju pekmez je gotov. Izvadite ga iz rerne i sipajte u sterilisane tegle.

Stavite napunjene tegle u rernu na 110 stepeni i ostavite ih otvorene na još 10 minuta. Nakon toga ih izvadite iz rerne, poklopite i ostavite zamotane da se prirodno ohlade.

Related Posts