Dunja je vrlo ukusno voće čiji plod podseća na plod kruške ili jabuke. U antička vremena dunju su zvali i “zlatna jabuka”.
Može se jesti sirova, iako je plod, čak i kad je zreo, malo tvrđi. Češće se koristi za pravljenje sokova, kompota, želea, pekmeza, za slatko i dr. Dunja se koristi i za izradu alkoholnih napitaka poput rakije. Smatra se da je poreklom iz jugozapadne Azije.
Ovo voće raste u Aziji i Evropi, ali joj prijaju topliji krajevi i vinogradarska okruženja. Od antičkih vremena smatrala se simbolom sreće, plodnosti, ljubavi, lepote i postojanosti.
Po proizvodnji dunje prednjače Turska, Kina, Uzbekistan i Maroko. Srbija je jedna od zemalja gde je ovo voće prilično zastupljeno i dobro uspeva.
Dunja je voće prepuno vitamina. Od davnina su poznata njena blagotvorna svojstva za stomačne probleme, ali i ublažavanje kašlja.
Vrlo je lekovita i praktično svi njeni delovi imaju lekovita svojstva, odnosno plod, seme i listovi, a posebno lekoviti su sok i sirup od dunja.
Plod dunje ima puno vitamina C, ali i vitamina B1 i B1, karotena, magnezijuma, kalcijuma, bakra, natrijuma, cinka, gvožđa, hlora, kalijuma, mangana. Dunja sadrži i ugljene hidrate, dijetalna vlakna i proteine.
Semenke ovog voća su vrlo lekovite. Nakon određenog vremena provedenog u vodi, semenke počinju da otpuštaju sluz koja je odlična za probleme sa kašljem.
Semenke imaju visok sadržaj vitamina B17 koji ima antikancerogena svojstva.
Takođe su bogate i pektinom, taninom, mastima, jabučnom kiselinom, emulzinom i šećerima.
Tanin i sluz iz ovog voća blagotvorno deluju na rad creva i preventivno deluju na pojavu infektivnih bpesti. Pektin povoljno deluje na krvni sistem i deluje na snižavanje krvnog pritiska.
Prednosti konzumiranja ovog voća u sirovom i prerađenom stanju su nebrojene. Dunje su voće koje je niskokalorično i imaju samo oko 50 kalorija na 100 grama.
Prednosti domaće kuhinje
Živimo u brzim vremenima, kad zapravo zbog svih obaveza svakodnevice najmanje vremena imamo za sebe i svoje zdravlje.
Da bi uštedeli koji sat u toku dana, mnogi od nas posežu za brzom i industrijskom hranom, koja je prepuna štetnih aditiva i nepotrebnih kalorija.
Ideja o zdravom životu stalno se odlaže za “bolja vremena” ili “jednoga dana”, a u međuvremenu posledice po naše telo i zdravlje se gomilaju.
Da bi doneli odluku da promenimo nešto po tom pitanju, značajno je da se informišemo o tome koliko je zapravo vremena potrebno da se odvoji za zdravu ishranu.
Da odmah damo odgovor, ne onliko koliko pretpostavljate. U stvari, potrebno je značajno manje vremena.
Ako se pravilno organizujete i odvojite vreme da prikupite potrebne domaće recepte, završićete tako što ćete uštedeti sebi vreme, a hraniti se mnogo zdravije.
Namirnice poput pekmeza, džema, sokova, ajvara, zimnice, raznih namaza i druge, spremljene na “domaći” način, trajaće vam od nekoliko dana do više nedelja i meseci, što će značajno doprineti vašem zdravlju, a i prijaće vašem budžetu, jer hrana koju ste spremili u kući mnogo je zdravija, a višestruko jeftinija od one koju ste kupili u prodavnici.
Prednosti domaćih sokova
U domaće namirnice koje su vrlo zdrave spadaju i domaći sokovi.
Za razliku od industrijskih sokova, za koje ne znate tačno šta sadrže, odnosno verovatno je da sadrže najmanje voća u odnosu na sve ostale sastojke, za domaći sok koji ste sami spremili nećete imati dileme.
Znaćete tačno koliko voća je utrošeno i moći ćete da izmerite koliko kalorija unosite dok ga pijete.
Najbolje od svega je što nećete morati da se snabdevate ogromnim količinama voća u jesen kad je sezona zimnica, već ćete neke sokove moći da napravite od smrznutog voća.
Takođe, moći ćete da napravite sok bez dodavanja konzervansa, a neke sokove ćete moći da napravite bez dodavanja šećera, što će smanjiti količinu kalorija.
Naravno, sok koji je tako napravljen neće moći dugo da stoji, ali s obzirom da je priprema tako jednostavna, neće vam biti teško da proces spremanja češće ponovite, pogotovo kad znate koliko je to dobro za vaše zdravlje i zdravlje vaših ukućana.
Dunje za sok
Za jelo i sok od dunje može se koristiti nekoliko različitih sorti dunje, i to: leskovačka i vranjska dunja i asenica. Nezrele dunje previše su tvrde i treba ih prethodno skuvati.
Ako je dovoljno zrela, dunja se može jesti i sirova. Dunja je puna pektina pa je zato vrlo pogodna za pravljenje pekmeza, džemova, slatka, kompota i sokova.
Zrele dunje se prepoznaju po intenzivno žutoj boji i slatkom mirisu. Najbolje je brati je u oktobru i novembru jer tad je najzrelija.
Dunje treba ostaviti na suvom, hladnom i tamnom mestu da dozreju. Ako je voće koje ste kupili ili ubrali još zeleno, ono mora da odstoji još nekih 6 nedelja pre nego što može da se koristi.
Kad vidite da su dunje sazrele morate ih odmah upotrebiti, jer će u suprotnom plod postati kašast. Dunje nemojte čuvati pored ostalog voća.
U frižideru dunje možete čuvati najviše 2 nedelje i to odvojene od ostalog voća i umotane u papirne kese.
Ako dunje ne berete na svom drveću, već ih kupujete u prodavnici, birajte čvrste plodove koji nisu puno nagnječeni i udarani. Manje fleke ne predstavljaju problem.
Prepoznaćete zrele dunje po prijatnom mirisu i zlatno-žutoj boji.
Bitno je da sok koji spremite držite u hermetički zatvorenim staklenim flašama (ili teglama).
Bitno je da sokom flaše napunite što više kako bi smanjili njegovu izloženost kiseoniku u flaši koja će doprineti bržem kvarenju.
Možete da dodate komad grejfruta, limuna ili limete da bi se povećao sadržaj vitamina C u soku.
Ako dunje nisu dovoljno zrele sok će biti kiseliji, pa morate da dodate više šećera.
Bitno je da flaše uvek čuvate na hladnom i tamnom mestu, a poželjno u frižideru.
Recepti za domaći sok od dunje
Sok od dunje može se napraviti i bez šećera što je još jedna od prednosti ove voćke.
Takav sok imaće još bolji učinak na vaše zdravlje, jedino što ne može dugo da traje, ako ne stavite neki konzervans.
Dunja je voće koje se odlično kombinuje u sokovima sa drugim voćem, ali i povrćem. Dobra kombinacija za sok su dunje i jabuke, šargarepe, kruške, jabuke i sl.
Pored soka koji se pije bez razblaživanja, od dunja se može napraviti i sirup koji možete koristiti kao preliv za kolače, ali i razblažiti mineralnom ili običnom vodom i piti ga kao sok.
Postoje razni recepti za sok od dunja, a na vama je da izaberete recept koji vam najviše odgovara.
- Domaći sok od dunje sa šećerom
Potrebni sastojci:
- 8-10 komada većih dunja
- 1 kilogram šećera
- 6 litara vode
Postupak pripreme:
Dunje operite, oljuštite, isecite na komade i složite u šerpu u kojoj ćete kuvati sok. Sipajte vodu i uključite šporet na laganu vatru. Kuvajte dunje dok ne provre.
Kad voda provri, nastavite sa kuvanjem još 20 minuta dok ne počnu da se raspadaju.
Nakon toga malo prohladite smesu, izvadite dunje, procedite vodu koja je ostala i sipajte šećer u nju.
Obzirom da voda ispari delimično tokom kuvanja, nemojte sipati šećer odjednom nego probajte dok ne dobijete željenu slatkoću.
Kad sipate šećer, stavite vodu na šporet, kuvajte dok ne proključa, a nakon toga još 20 minuta.
Flaše za sok operite i zagrejte u rernu. U vruće flaše sipajte vruć sok, zatvorite celofanom i poklopite, a onda ubacite flaše u ćebe i ostavite ih da se ohlade na sobnoj temperaturi.
- Domaći sok od dunje sa šećerom
Ovaj recept je dobar za one koji nemaju nikakvog iskustva u spremanju sokova. Na kraju bi trebalo da dobijete 2 litra soka.
Potrebni sastojci:
- 5 kilograma dunja
- 500 grama šećera
- 1,8 litara vode
Postupak pripreme:
Dunje operite, oljuštite i iseckajte na komade. Dunje i šećer stavite u šerpu sa vodom i stavite da se prokuvaju.
Kad voda proključa kuvajte na laganoj vatri još 30 minuta, dok voće ne omekša potpuno. Dok se smesa kuva, povremeno je promešajte.
U međuvremenu, pripremite veliku činiju u koju ćete sipati sok i dunje. Stavite na tu činiju veliku cediljku na koju ćete prethodno staviti gazu, a zatim procedite sadržaj iz šerpe.
Ostavite dunje da se ocede preko noći.
Ujutru sipajte oceđeni sok u lonac i stavite da prokuva. Ako želite možete u sok dodati kesicu konzervansa.
Gotov sok vruć sipajte u flaše koje ste prethodno sterilisali u rerni na preko 120 stepeni.
- Domaći sok od dunje bez šećera (sa ili bez konzervansa)
Ovakav sok će biti kiseliji od standardnog soka od dunje u koji se stavlja šećer. Od ovog recepta trebalo bi da dobijete oko 2 litra soka.
Potrebni sastojci:
- 1 kilogram dunja
- 2 limuna (kora i sok)
- Opciono 1 kesica konzervansa
- 1 litar vode
Postupak pripreme:
Dunje prvo obrišite krpom da uklonite sitne dlačice sa njih, a zatim ih operite. Nakon toga ih oljuštite i iseckajte na sitnije komade. Dunje stavite u šerpu sa korom od dva limuna.
Zatim ih prelijte vodom i pustite da voda proključa. Kad proključa, smanjite temperaturu i pustite da se smesa kuva još nekih 30-45 minuta uz povremeno mešanje. Na kraju ako želite, dodajte kesicu konzervansa.
Pustite da se smesa koju ste kuvali ohladi i procedite je u drugu posudu kroz rešetku preko koje ste prethodno stavili gazu.
Tu proceđenu tečnost ponovo prokuvajte na jakoj vatri još 3 do 5 minuta. Vruć sok sipajte u sterilisane flaše i pustite da se ohladi na sobnoj temperaturi. Čuvajte flaše na hladnom i tamnom mestu.
- Domaći sok od dunje (bez konzervansa)
Ovak sok se pravi bez dodavanja konzervansa. Trebalo bi da od recepta dobijete jednu flašu soka.
Potrebni sastojci:
- 2 dunje
- Sok od 2 limuna
- 500 grama šećera
- ½ litra vode
Postupak pripreme:
Dunje operite i oljuštite, a zatim iseckajte na sitne komade. Stavite ih u lonac u koji ste prethodno dodali šećer, vodu i sok od limuna.
Stavite na jaču vatru dok ne provre, a zatim smanjite temperaturu i kuvajte još 45 minuta.
Dunje će kuvanjem promeniti boju i postaće crvenkaste boje. Bitno je da izaberete zrele dunje, jer ako nisu zrele neće pustiti sok i ostaće žute boje.
Kad se dunje skuvaju, procedite sok kroz gazu i cediljku. Bitno je da dunje pritisnete kašikom i lepo izgnječite kako bi pustile sav sok.
Sok koji ste iscedili sipajte u sterilisane flaše i stavite da se ohladi. Čuvajte ih na hladnom i suvom mestu, van izvora svetlosti.
- Domaći sok od dunja i jabuka
Potrebni sastojci:
- 5 jabuka
- 3 zrele dunje
- Med po ukusu
- Kesica limuntusa
Postupak pripreme:
Dunje operite i oljuštite, pa narežite na krupnije komade. Stavite dunje u šerpu sa vodom i prokuvajte.
Kad dovoljno omekšaju, ubacite jabuke koje ste prethodno oljuštili i iseckali na krupne komade. Poklopiti šerpu i kuvajte dalje. Kad i jabuke omekšaju, voće izvadite i sameljite u blenderu.
Vratite smesu u vodu u kojoj se kuvalo voće. Ostaviti sok da se prohladi pa dodajte med i limuntus. Sok sipajte u sterilne flaše.
- Domaći sok od jabuka, krušaka, šargarepe i dunja
Potrebni sastojci:
- 1 kilogram jabuka
- 1 kilogram dunja
- 1 kilogram krušaka
- 1 kilogram šargarepe
- 5 kilograma šećera
- Voda
Postupak pripreme:
Svo voće i šargarepe operite i isecite na komade. Posebno skuvajte sve sastojke i procedite, a vodu sačuvajte.
Svu vodu koju ste koristili za kuvanje sastojaka sastavite i dodajte još vode da dobijete ukupno 10 litara
. Skuvane kruške, jabuke, dunje i šargarepu izblendajte štapnim mikserom ili u blenderu, a onda smesu smešajte sa vodom. Stavite šećer u tu vodu i stavite na šporet da sok provri.
Malo prokuvajte, a onda vruć sok sipajte u sterilisane vruće staklene flaše.
- Domaći sok od dunje i šargarepe
Potrebni sastojci:
- 2 kilograma dunja
- 1 kilogram šargarepe
- 5 kilograma šećera
- 3 kesice limuntusa
- Voda
Postupak pripreme:
Dunje i šargarepe operite i oljuštite, a zatim isecite na komade. Stavite dunje u šerpu sa 2 litre vode i kuvajte.
U drugu šerpu sa 1 litar vode stavite šargarepu i kuvajte. Kad omekšaju, ispasirajte ih i stavite u veći sud u koji treba da nalijete 12 litara vode, limuntus i šećer, uz neprekidno mešanje.
Da bi se sve sjedinilo, kuvajte nekih 20 minuta. Vruć sok sipajte u sterilne vruće staklene flaše, zatvorite i stavite u ćebe da se polako ohlade. Sok se pije nerazblažen.
- Domaći sirup od dunje
Potrebno je:
- 4 kilograma dunja
- 2 limuna
- 2 kilograma šećera
- 10 litara vode
Postupak pripreme:
Dunje operite dobro, isecite na polovine i očistite od semenki. Stavite dunje u veliku šerpu, prelijte sa 10 litara vode i kuvajte dok smesa ne provri.
Kad smesa provri, nastavite kuvanje još 30 minuta. Ostavite dunje da se u vodi ohlade i neka odstoje još najmanje 5 sati.
Nakon toga dunje se ocede, ispasiraju i vrate u tečnost, u koju se doda i sok od limuna i šećer. Smesa se kuva dok ne provri, a zatim još 30 minuta.
Vruć sok se sipa u staklene flaše koje su prethodno sterilisane. Sirup od dunja čuvajte na tamnom i hladnom mestu. Pije se razređen sa vodom ili kiselom vodom.
- Domaći sirup od dunje sa vanilin šećerom
Potrebni sastojci:
- 1 kilogram dunja
- 1-1.5 litra vode
- 250 grama šećera
- 1 kesica vanilin šećera
- Po želji jedan zvezdasti anis
Postupak pripreme:
Dunje prvo obrišite krpom ili peškirom da se skinu dlačice pa onda dobro isperite. Dunje se ne ljušte već se kuvaju sa korom.
Presecite ih na pola, a bitno je da odstranite donji deo sa dlačicama.
Stavite polovine u posudu u kojoj ćete kuvati sok, prelijte ih vodom dok ih ne prekrije (1-1.5 litara).
Pustite da voda provri, a nakon toga kuvajte je još 40-45 minuta dok dunje potpuno ne omekšaju.
Skuvane dunje se trebaju ohladiti na sobnoj temperaturi. Možete ih ostaviti i preko noći, a onda ih ujutru procedite kroz gazu. Bitno je da istisnete što više soka iz njih.
U sok dodajte šećer, vanilin šećer, limunov sok i anis po želji. Stavite sok da se kuva. Kad provre, kuvajte još 10 minuta na laganoj vatri uz povremeno mešanje.
Izvadite anis ako ste ga stavili i sipajte vruć sirup u vrele flaše koje ste sterilisali. Dobro ih zatvorite i zamotajte u ćebe da se ohlade.
Sirup čuvajte na tamnom i hladnom, a nakon otvaranja čuvajte ga u frižideru. Možete ga koristiti kao preliv za palačinke i sladoled, a pre svega razređen sa vodom ili kiselom vodom.